Vyhledávání na webu

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktivity školy > Světový pohár v biatlonu 2023

Světový pohár v biatlonu 2023Datum konání:
1.3.2023
Datum ukončení:
5.3.2023

V prvních březnových dnech se konal Světový pohár v Biatlonu ve Vysočina aréně v Novém Městě na Moravě. V rámci organizačního týmu byli i naši studenti prvního a druhého ročníku vyšší školy.
Atmosféru závodů i úkoly, které plnili, nejlépe vystihují slova studentky druhého ročníku Natálie Lukáškové:
„Bylo to pro nás velmi přínosné, vyzkoušeli jsme si zdravotní péči v terénu, kterou jen tak znova nezažijeme“.
Celá skupina byla rozmístěna do určitých míst, které byly označeny červeným křížem (medical point). Našim úkolem bylo zajistit první pomoc jak divákům, tak i sportovcům. Při vážnějších zranění jsme hlásili poranění do vysílačky lékaři a následně došlo k ošetření. Celá skupina, jak lékařů, tak zdravotníků byla pozitivně naladěna a sehraná, a myslím si, že si to všichni užili a budeme na to vzpomínat v dobrém.“

Tak doufejme, že stejně si to užili i návštěvníci závodů.

Mgr. Petra Bednářová, MBA
…………………

Ve dnech 1. - 5. 3. 2023 se ve Vysočina aréně v Novém Městě na Moravě uskutečnil za účasti světové špičky, včetně nejlepších českých biatlonistů, 7. díl seriálu IBU World Cup 2023.

Po letech, kdy se tato akce konala během pandemie Covid -19, bez přítomnosti diváků, byla letos účast příznivců biatlonu veliká. Za 4 závodní dny se v areálu vystřídalo 86 000 diváků.

Taková akce proto opět kladla velký důraz na zdravotní zabezpečení, a to jak z pohledu jednotlivých týmů, tak i diváků.

Součástí skupiny 23 zdravotníků, kteří byli rozmístěni vždy během závodu po celém areálu, byla i skupina 15 dobrovolných zdravotníků z VOŠZ Žďár nad Sázavou. Jejich práce spočívala především v monitorování rizikových míst /hlavně na tribunách/ a zachycování zdravotních problémů mezi diváky a následné informování o situaci 8 členný profesionální zdravotní tým. Do doby zásahu profesionálů studenti zajišťovali základní péči o každého, kdo ji vyžadoval. Celkem jsme během 4 dnů ošetřily a vyřešili 36 případů.

Práce studentů VOŠZ byla pro lékaře a záchranáře profesionálního týmu velkým přínosem, ale také příslibem pro rok 2024, kdy se v areálu koná Mistrovství světa v biatlonu Příští rok bude akce trvat 14 dní, proto náročnost zdravotního zabezpečení bude veliká.

Všem studentům VOŠZ Žďár nad Sázavou za práci děkujeme a těšíme se na další spolupráci.

MUDr. Libor Macek
lékař organizačního výboru

13. 3. 2023

Světový pohár v biatlonu 2023
Světový pohár v biatlonu 2023
Světový pohár v biatlonu 2023