Vyhledávání na webu

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Aktivity školy > K. H. Borovský v Havlíčkově Borové a Havlíčkově Brodě

K. H. Borovský v Havlíčkově Borové a Havlíčkově BroděDatum konání:
21.6.2021

Dne 21. 6. 2021 se studentky a studenti II. ročníků v doprovodu pedagogického dozoru zúčastnili jednodenní exkurze. Jejím cílem bylo přiblížit jak životní osudy, názory, tak také novinářské a literární působení významné osobnosti českého národního obrození - K. H. Borovského.

Prvním bodem exkurze byla návštěva rodného domu K. H. Borovského v Borové u Přibyslavi, kde jsme si nejdříve vyslechli přednášku o této významné osobnosti. Informováni jsme byli také o Havlíčkově dceři Zdeňce a jejích životních osudech.

Následně jsme si individuálně prohlédli vystavené exponáty, měli jsme také možnost zakoupit si upomínkové předměty. Průvodkyně nám také předala některé tištěné materiály o Havlíčkově životě a působení v českém státě a také informace o pramenech k tomuto tématu. Prošli jsme se také k borovskému kostelíčku a ocenili krásný výhled do okolí. V městysu jsme též vyhledali Olšiakovu sochu K. H. Borovského, nově instalovanou při příležitosti dvoustého výročí narození K. H. Borovského na jedné z borovských soukromých zahrad.

Pak jsme se vydali do Havlíčkova Brodu, kde jsme si prohlédli Havlíčkův dům. Zde nám průvodce nejdříve přiblížil vystavené exponáty, vysvětlil i vznik tzv. havlíčkovského kultu, který vznikl po Havlíčkově smrti.

1. 7. 2021

K. H. Borovský v Havlíčkově Borové a Havlíčkově Brodě
K. H. Borovský v Havlíčkově Borové a Havlíčkově Brodě